داستان ما

این یک حقیقت بسیار طولانی است 🙂

60
قدمت گروه
25
اساتید
1300
فارغ التحصیلان
300
دانشجویان در حال تحصیل

رشته آبیاری و آبادانی در سال ۱۳۳۸ دایر گردید و مسئولیت تربیت نیروی انسانی متخصص در گرایش های آبیاری، زهکشی، منابع آب، تأسیسات آبیاری، هیدرولیک و هواشناسی کشاورزی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دارا است.

کانون دانش آموختگان گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران تحت عنوان کانون حامیان آبیاری و آبادانی کرج در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۶ در استانداری البرز و در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۹ در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری استان البرز ثبت گردید.


کانون حامیان آبیاری و آبادانی کرج

کانون دانش آموختگان گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران تحت عنوان کانون حامیان آبیاری و آبادانی کرج در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۶ در استانداری البرز و در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۹ در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری استان البرز ثبت گردید.

کلیه فعالیتهای کانون غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی بوده و در موضوع محیط زیست و منابع طبیعی با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و اساسنامه کانون فعالیت خواهد نمود. کانون تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد و کلیه اعضای آن التزام خود را به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارند.

در حال حاضر محدوده فعالیت کانون درسطح استان البرز است و مرکز اصلی کانون در استان البرز، شهر کرج، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، گروه مهندسی آبیاری و آبادانی، دفتر کانون دانش آموختگان مهندسی آبیاری و آبادانی واقع است و در صورت لزوم می تواند پس از کسب مجوز از مرجع صدور پروانه برابر مقررات در سایر نقاط داخل یا خارج کشور شعبه یا دفترنمایندگی ایجاد نماید. مدت فعالیت کانون از تاریخ تاسیس (۱۳۹۷/۱۱/۹) با شناسه ملی ۱۴۰۰۸۱۱۶۳۷۷ و شماره ثبت ۴۱۵۱ به مدت نامحدود می باشد.

گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران

رشته آبیاری و آبادانی در سال ۱۳۳۸ دایر گردید و مسئولیت تربیت نیروی انسانی متخصص در گرایش های آبیاری، زهکشی، منابع آب، تأسیسات آبیاری، هیدرولیک و هواشناسی کشاورزی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دارا است.

 

با توجه به گرایش و رشته، دانش آموختگان مهندسی آبیاری و آبادانی می توانند در زمینه های مختلف مطالعات منابع آب های سطحی و زیر زمینی، تلفیق بهره برداری از آب های سطحی و زیر زمینی، طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار و سطحی، زهکشی اراضی، طراحی شبکه های انتقال روباز، اجرا و نظارت بر اجرای طرح ها، مدیریت و بهره برداری از شبکه ها، مهندسی رودخانه و مطالعات مهندسی محیط زیست برای بررسی آثار کودها و سموم بر محیط زیست و سفره های آب زیر زمینی، به کار بپردازند. دانش آموختگان هواشناسی کشاورزی نیز در زمینه مطالعه اثر عوامل جوی و هیدرولوژیک بر محصولات کشاورزی، باغی و جنگل ها، تعیین شرایط زیست اقلیمی گیاهان، مطالعه امکان افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی و تعیین میزان خطر عوامل اقلیمی بر محصولات می توانند فعالیت کنند.

در بین گروه‌های آموزشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، گروه مهندسی آبیاری و آبادانی، اولین گروهی است که دانشجویانِ آن برای ایجاد جوی زنده و پویا، اقدام به تشکیل مجمعی با عنوان شورای دانشجویی گروه آبیاری نمودند. از همان روزهای ابتدایی تشکیل این شورا که به سال 1376 بر می‌گردد، دانشجویان فعال گروه، اندیشه تشکیل کانون دانش آموختگان گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران را در ذهن خود می‌پروراندند. فعالیتهای بسیاری برای تشکیل این کانون توسط تعداد زیادی از دانشجویان و دانش آموختگان صورت گرفت که نتیجه آنها فراهم آمدن لیست نام و مشخصات کامل دانش آموختگان گروه از اولین سال تاسیس بود.

در سال 1382 شورای دانشجویی گروه جهت برگزاری اولین مجمع عمومی کانون دانش آموختگان طی یک اقدام عمومی، دعوتنامه‌هایی را به آدرس تمامی دانش آموختگان ارسال نمود. با وجود تمامی تلاشهای صورت گرفته جهت بروز رسانی آدرسها و شماره تلفنهای موجود،‌ متاسفانه تعداد زیادی از نامه‌ها به دست صاحبانشان نرسیده و برگشت خوردند. بعد از این اقدام و برگشت خوردن نامه‌ها، فعالیت‌های شورا جهت راه اندازی کانون دانش آموختگان به مدت دو سال متوقف شد تا اینکه با تاسیس انجمن علمی دانشجویی گروه آبیاری و نهادینه شدن فعالیتهای دانشجویان، تلاشها برای راه اندازی کانون مجددا از سر گرفته شد. اولین جلسه رسمی هیئت موسس کانون دانش آموختگان گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران، روز چهارشنبه مورخ ۱۳۸۶/۵/۲۴ در محل پارک علم و فناوری این دانشگاه، با حضور آقایان دکتر فرهودی، دکتر رحیمی، مهندس اسداللهی، مهندس دستمالچی، مهندس شمس، مهندس جوادی و نمایندگان انجمن علمی دانشجویی گروه مهندسی آبیاری و آبادانی مهندس بیات، مهندس ابراهیمیان  و مهندس قاجارنیا برگزار گردید. طی این جلسه ساختار کلی کانون به صورت مجمع عمومی، هیئت مدیره، هیئت بازرسان و کمیته های تخصصی تایید و تصویب گردید. ثبت کانون از سال ۱۳۸۸ متوقف شد و بدون پیگیری باقی ماند تا اینکه در تیرماه ۹۵ مجددا تلاشها برای به ثمر نشستن این تشکل آغاز شد و با تشکیل جلسه هیئت موسس مقرر گردید کانون دانش اموختگان در قالب سازمان مردم نهاد (سمن) در استانداری البرز به ثبت برسد. نهایتا پس از ۲ سال پیگیری مستمر و طی مراحل قانونی، کانون دانش آموختگان گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران تحت عنوان کانون حامیان آبیاری و آبادانی کرج در استانداری البرز در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۶ و اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری استان البرز در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۹ ثبت گردید.

اهداف کانون عبارتند از :

۱) حمایت از توسعه پایدار منابع آب و تلاش برای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی

۲) افزایش سطح آگاهی کشاورزان و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در اراضی و باغات کشاورزی

۳) استفاده از ظرفیت مهندسان آبیاری و آبادانی در استفاده بهینه از منابع آب و خاک

۴) گردآوری مهندسین و متخصصین حوزه آب و کشاورزی و برنامه ریزی برای آن ها

روش اجرای اهداف:

۱) فراهم ساختن شرایط و امکانات لازم برای بهره‌گیری از استعدادها و توانایی‌های مهندسان آبیاری و آبادانی در بحران آب کشور

۲) فراهم ساختن شرایط  مشارکت فعال و موثر مهندسان آبیاری و آبادانی در ترویج و آموزش شهروندان و کشاورزان در استفاده صحیح از آب از طریق فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی

۳) توسعه نقش مهندسان آبیاری و‌ آبادانی در سازندگی و استفاده بهینه از منابع آب برای تحقق توسعه اقتصادی و اجتماعی

۴) اعتلای سطح علمی و حرفه‌ای و فراهم آوردن فرصت های آموزشی و شغلی برای مهندسان آبیاری و آبادانی

۵) تهیه بانک اطلاعاتی مهندسان آبیاری و آبادانی

۶) تلاش در برگزاری کارگاههای آموزشی، سمینارها، کنفرانس‌ها و … و نشر آثار علمی رشته برای ارتقاء سطح دانش اعضای کانون.

۷) تلاش برای افزایش ارائه بسته های امکانات علمی، اقتصادی و فرهنگی به مهندسین آبیاری و آبادانی

انواع عضویت : کانون دارای چهار نوع عضو خواهد بود، عضو اصلی، عضو وابسته، عضو مهمان و عضو افتخاری.

شرایط عضویت : شرایط عضویت اعضای اصلی : دارا بودن دانشنامه مهندسی در یکی از مدارج لیسانس، فوق لیسانس و دکتری از گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران، استان البرز، کرج. پذیرفتن مفاد اساسنامه کانون. عدم وابستگی به سازمانها یا تشکیلات غیرقانونی. محروم نبودن از حقوق اجتماعی. تعهد پرداخت حق عضویت طبق آیین نامه مربوط. تبصره: هر عضو اصلی کانون که تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی حق عضویت های سالانه خود را از زمان عضویت پرداخته باشد، عضو منظم نامیده میشود. در جلسات مجمع عمومی کانون فقط اعضای منظم حق رای دارند.

شرایط عضویت اعضای وابسته: اشتغال به تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران، استان البرز، کرج. پذیرفتن مفاد اساسنامه کانون. عدم وابستگی به سازمانها یا تشکیلات غیرقانونی. محروم نبودن از حقوق اجتماعی – پرداخت حق عضویت طبق آیین نامه مربوط. تبصره: اعضای وابسته میتوانند در کلیه برنامه های اجتماعی، رفاهی، فرهنگی و کارآموزی کانون شرکت نمایند.

شرایط عضویت اعضای مهمان: کسانی که دارای مدرک معتبر در حوزه مهندسی آب (گرایش های مختلف) و یا تجارب مدیریتی و اجرایی و سوابق کاری قابل توجه در مهندسی آب و حوزه های وابسته می باشند ولیکن فاقد مدرک تحصیلی قابل پذیرش بعنوان عضو اصلی هستند می توانند بنا به پیشنهاد مدیرعامل و تصویب هیئت مدیره به عنوان عضو مهمان موسسه پذیرفته شوند. تبصره : هر یک از اعضای اصلی یا وابسته می توانند پیشنهاد بررسی صلاحیت عضویت فرد یا افرادی را برای عضویت در کانون به عنوان عضو مهمان، به دبیرخانه کانون  تقدیم کنند. شرایط عضویت اعضای افتخاری: مهندسان برجسته و چهره های شناخته شده و ممتاز ایرانی و شخصیتهای علمی دانشگاههای معتبر داخلی یا خارجی، که تمایل به همکاری با کانون دارند، می توانند بنا به پیشنهاد مدیرعامل و تصویب هیئت مدیره، به عضویت افتخاری کانون پذیرفته شوند.

اعضای هیئت مدیره کانون دانش آموختگان

اعضای هیئت موسس و اولین دوره هیئت مدیره

هم اکنون به جمع کانون حامیان آبیاری و آبادانی بپیوندید
mo-farnoosh

محمدکریم فرنوش

بازرس اصلی
dr_hossienzadeh

مصطفی حسین زاده

بازرس علی البدال
dr_jafari

محمد سعید جعفری نجف آبادی

عضو علی البدل هیأت مدیره
dr_javADI

محمد صادق جوادی

عضو علی البدل هیأت مدیره
DR_LIAGHAT

عبدالمجید لیاقت

عضو هیأت مدیره و خزانه دار
dr_dastmalchi

عباس دستمالچی

عضو اصلی هیأت مدیره
dr_ebrahimian

حامد ابراهیمیان طالشی

مدیر عامل و عضو اصلی هیأت مدیره
dr_sohrabi

تیمور سهرابی

عضو اصلی و نائب رئیس هیأت مدیره

آدرس ما

البرز، کرج، چهارراه دانشکده، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، گروه مهندسی آبیاری و آبادانی، دفتر کانون دانش آموختگان مهندسی آبیاری و آبادانیو

تلفن: 02632226181 و 02632241119